znaczek Witamy na oficjalnej stronie miejscowości Korzonek położonej w Gminie Konopiska
Serdecznie zapraszamy!
...
Maj, 2025
PnWtŚrCzPiSoNd
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
Maj, 2025
PnWtŚrCzPiSoNd
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

Historia szkoły


SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARII KONOPNICKIEJ W JAMKACH-KORZONKU
HISTORIA NASZEJ SZKOŁY

 

 

 

Widok szkoły

 

 

 


W dniu 16 stycznia 1966 roku, odbyła się uroczystość przekazania do użytku budynku, który stał się siedzibą starej Szkoły Podstawowej w Jamkach, w tym dniu przemianowanej na Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Jamkach - Korzonku.
Historia szkoły jako placówki oświatowej w naszym rejonie liczy sobie ponad 70 lat . Dziś już mało kto pamięta czasy, kiedy jeden nauczyciel w wynajętej u gospodarza izbie uczył dzieci, przychodzące na lekcje w czasie wolnym od pracy w polu. Tylko niektóre posiadały umiejętności w zakresie czterech klas szkoły powszechnej.
 Zarząd Gminy (wtedy z siedzibą we wsi Hutki) przy wydatnej pomocy mieszkańców Jamek, Korzonka i Leśniaków przystąpił do budowy szkoły. Drewniany budynek stanął pośrodku wsi Jamki.
W 1938 roku lekcje odbywały się już w dolnej części budynku, gdzie mieściły się dwie sale lekcyjne i obszerny korytarz. Zatrudniono wówczas dwóch nauczycieli.

 


Niestety, wybuch wojny 1. września 1939 roku przerwał prace przy dalszej budowie. W czasie pięciu lat okupacji nauka odbywała się tylko przez jeden rok. Po wyzwoleniu w latach 1945 - 1946 z funduszów Inspektoratu Szkolnego w Częstochowie i składek miejscowej ludności ukończono górną część budynku, w której mieściły się mieszkania dla nauczycieli.
Naukę wznowiono już w 1945 roku, ale tylko w czterech klasach. Starsze dzieci chodziły do szkoły w Konopiskach. Nauczycieli obowiązywały wówczas nakazy pracy, więc zmieniali się niemal co dwa lata. Stopniowo następowało upowszechnianie obowiązku szkolnego. Wzrastała liczba uczniów i klas. Dzieci, które w czasach okupacji nie mogły kończyć szkoły, dopiero teraz z kilkuletnim opóźnieniem kontynuowały naukę. W roku szkolnym 1952/53 w pełnej siedmioklasowej już szkole pracowało czworo nauczycieli. Warunki nauczania były trudne. Budynek dysponował tylko dwoma salami lekcyjnymi. Trzecią urządzono na korytarzu łączącym dwie klasy. Czwarta mieściła się w małym pokoiku na poddaszu. Nie było ani korytarza, ani szatni, gdzie mogłyby się schronić dzieci przychodzące na późniejsze lekcje, a nauka odbywała się na dwie zmiany. Z roku na rok przybywało uczniów. Stopniowo zwiększała się liczba nauczycieli.
W 1958 roku szkoła liczyła 150 uczniów. By wszystkie mogły się uczyć, trzeba było zorganizować dodatkowe sale do nauki. Tu mieszkańcy Jamek przyszli szkole z pomocą, wynajmując w swoich domach (w pobliżu szkoły) pokoje na klasy lekcyjne.
W Polsce na szeroką skalę budowano wówczas wiele szkół realizując hasło: Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa. Mieszkańcy naszych wiosek doceniali potrzebę nauki dla swoich dzieci. Już w 1959 roku utworzyli Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Rozpoczęły się starania o zezwolenie na budowę i finansową pomoc państwa w planowanej inwestycji.
Władze powiatowe i wojewódzkie, do których Społeczny Komitet Budowy Szkoły wystosował odpowiednie wnioski, odpowiedziały, że do 1965 roku budowa szkoły nie może się znaleźć w planach budżetowych.

Mimo to determinacja wszystkich mieszkańców była tak wielka, że rozpoczęto zbieranie funduszy i poszukiwanie placu pod budowę.
Jednak ani w Jamkach, ani w Korzonku nie znalazł się wówczas plac pod budowę szkoły, który odpowiadałby obowiązującym przepisom. Z pomocą przyszła Gminna Rada Narodowa, odstępując ze swych gruntów, leżących na pograniczu Konopisk i Korzonka, odpowiednich rozmiarów teren. Korzonek liczył wówczas 89 rodzin, a Leśniaki 40. Mimo ogromnego zaangażowania i ogromnego wkładu finansowego (wszystkie rodziny opodatkowały się dodatkowymi składkami) nie udało się szybko rozpocząć budowy.
"Gazeta Częstochowska" z tego okresu pisała dwukrotnie:
"Mieszkańcy wsi Jamki jako pierwsi w powiecie częstochowskim zameldowali o wykonaniu rocznego planu świadczeń na Społeczny Fundusz Budowy Szkół".

Tymczasem potrzeby szkoły rosły. Mimo braku odpowiednich pomieszczeń dla młodzieży, która ukończyła szkołę podstawową, zorganizowana została w budynku szkolnym dwuletnia Szkoła Przysposobienia Rolniczego. Zostały także zorganizowane kursy dla dorosłych, którzy wcześniej nie mieli możliwości ukończenia siedmioklasowej szkoły podstawowej.
Placówka była też inicjatorem szerokiej aktywności w środowisku. Rozpoczęło działalność Ognisko Pracy Pozaszkolnej a w nim: zespół instrumentalny, chór szkolny, kółko taneczne, plastyczne, turystyczne, itp. zajęcia. Spotykała się tu również młodzież zrzeszona w Związku Młodzieży Wiejskiej. W jednej z sal lekcyjnych zainstalowany został pierwszy telewizor.
Sytuacja lokalowa szkoły stawała się jednak z roku na rok bardziej dramatyczna.
W 1963 roku liczba uczniów przekroczyła 200 osób. Budowa nowej szkoły stała się naprawdę ,,palącą" potrzebą. Nowe starania i inicjatywy społeczne w końcu zostały uwieńczone sukcesem. Przy ogromnym zaangażowaniu nauczycieli, Społecznego Komitetu Budowy Szkoły i całej społeczności wsi zorganizowano ponowną zbiórkę na fundusz budowy. Na plac przeznaczony dla szkoły zaczęto zwozić materiał i wykopano studnię. Budowa nowej szkoły rozpoczęła się.

 

Rok szkolny 1964/65 to intensywne zbieranie składek społecznych, gromadzenie nowego wyposażenia i pomocy naukowych. Mury nowej szkoły rosły szybko. Wkrótce zostały zakończone prace budowlane.
W roku szkolnym 1965/66 nauka w starym budynku odbywać się musiała na trzy zmiany. Trwały intensywne prace wykończeniowe w nowym budynku. Już od początku stycznia 1966 roku rozpoczęła się przeprowadzka do nowej szkoły i zagospodarowanie kolejnych sal lekcyjnych. Uczniowie i nauczyciele przygotowali uroczystość otwarcia szkoły w dniu 16. stycznia. Dzięki ofiarnej pomocy rodziców uroczystość przebiegła bardzo okazale. Było się z czego cieszyć i było z czego być dumnym. Wreszcie dzieci mogły zacząć się uczyć w pięknej, jasnej i obszernej szkole. Na kilka godzin tego dnia nowiuteńka szkoła zamieniła się w muzeum. Uczestnicy uroczystości przechodzili z sali do sali, oglądali wspaniałe wyposażenie i cenne pomoce naukowe. Najbardziej okazale prezentowała się pracownia biologiczna i techniczna, a sala gimnastyczna była spełnieniem marzeń wszystkich dorosłych i dzieci. W całej gminie tylko nasza szkoła była wówczas tak nowoczesna i wspaniała.
Wkrótce stary budynek szkolny w Jamkach przekazany został mieszkańcom wsi. Przez długie lata służył jako Klub Młodzieżowy, potem jako budynek Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

Nowa szkoła już w następnym roku szkolnym przydała się podwójnie. Przyjęliśmy pod swój nowy dach nie tylko Szkołę Przysposobienia Rolniczego, ale także kilka klas uczniów z sąsiedniej szkoły w Konopiskach, gdyż remont ich szkoły w czasie wakacji nie został ukończony.
Rok szkolny 1966/67 był też pierwszym rokiem wprowadzania szkoły ośmioklasowej. Nowy budynek wykorzystywany był również w czasie wakacji. Doskonałe warunki znalazły tu dzieci ze Śląska, które chętnie przyjeżdżały tu na wakacyjny wypoczynek. Potem dołączyli do nich harcerze. Od 1971 roku uruchomiliśmy w naszej szkole oddział przedszkolny, czytelnię przy bibliotece szkolnej i świetlicę. Dobre warunki lokalowe naszej szkoły przyczyniły się do stabilizacji grona pedagogicznego. Zmiany nie były już tak częste. Osiągnięcia uczniów tej szkoły zaczęły być widoczne nie tylko na terenie tej gminy, ale i województwa, i to zarówno w zajęciach sportowych, artystycznych, jak i olimpiadach wiedzy przedmiotowej. Nie brak też wśród absolwentów naszej szkoły ludzi, którzy ukończyli studia wyższe.

1. września 1999 r. również i nasza szkoła wkroczyła w nowy etap funkcjonowania systemu oświaty. Nowe programy nauczania w sześcioletniej szkole podstawowej i trzyletnie gimnazjum. Reforma oświaty według założeń miała i ma przynieść: lepszą edukację na wsi, podniesienie jakości kształcenia, spadek bezrobocia, wyrównywanie szans, wzrost liczby osób ze średnim
i wyższym wykształceniem oraz odrodzenie dobrego wychowania.

Jerzy Buzek w dniu 11. listopada 1997 r. powiedział w expose nowego rządu: ,,wykształcenie jest inwestycją narodów i wolnych ludzi we własną przyszłość. To oświata i szkolnictwo wyższe zdecydują o pozycji Polski pośród innych narodów XXI wieku."
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Jamkach-Korzonku stała się 6-letnią szkołą podstawową. Przez dwa kolejne lata w murach naszej szkoły uczyli się jednak również uczniowie powstałego Gminnego Gimnazjum w Konopiskach.
21. czerwca 2000 r. pożegnani zostali uczniowie klasy ósmej, ostatniej w historii szkoły. 22. czerwca 2001 r. pożegnaliśmy klasy gimnazjalne, które od 1.września tego roku kontynuowały naukę w wybudowanym budynku Gminnego Gimnazjum w Konopiskach. Założycielom szkoły w Jamkach zależało na wyposażeniu dzieci i młodzieży w wiedzę i umiejętności przydatne w dorosłym życiu.
Przez długie lata swego istnienia szkoła spełniała te oczekiwania, troszcząc się o pokonanie barier edukacyjnych. Wychodząc naprzeciw wymogom reformy oświaty staramy się, aby uczniowie w dalszym ciągu wyróżniali się sukcesami w nauce i sporcie, by odnosili sukcesy w konkursach artystycznych i olimpiadach wiedzy przedmiotowej.

Twórcami takich sukcesów są wykwalifikowani nauczyciele, którzy z ogromną troską i zaangażowaniem kształtują postawy i charaktery swoich wychowanków. Organizują oni nie tylko pracę dydaktyczną w ramach zajęć lekcyjnych, ale również ciekawe wyjazdy edukacyjne. Liczne koła zainteresowań, zajęcia dodatkowe i nauka dwóch języków obcych korzystnie wpływają na wszechstronny rozwój dzieci oraz dobre przygotowanie uczniów do podjęcia dalszej nauki. Wymogi współczesnego świata zmuszają nas do promowania własnych osiągnięć, do jednoczenia wszystkich grup społecznych i organizacji na rzecz rozwoju naszej placówki. I tak w wyniku współpracy z władzami samorządowymi i lokalnymi organizacjami min.: GZOKSTiP, KGW w Korzonku, OSP w Jamkach 29. sierpnia 2004 r. byliśmy współorganizatorami Gminnych Dożynek. Uroczystości rozpoczęły się na placu szkolnym powitaniem chlebem i solą wójta gminy Konopiska p. mgr inż. Jerzego Sochę. Plony żniw i wieńce dożynkowe sprawiły, że plac szkolny zmienił się w miejsce starodawnych praktyk obrzędowych, w ten sposób przybliżając tradycje ludowe naszego regionu.
To, że nasza szkoła wtedy powstała tak szybko, że wszystkie trudności związane z rozpoczęciem budowy zostały pokonane, to zasługa całej społeczności naszych okolicznych wiosek. Mając za sobą tak sympatyczne doświadczenia we współpracy z rodzicami naszych dzieci, z dużym optymizmem i nadzieją patrzymy w przyszłość.

 


Na zakończenie prezentujemy imienny wykaz dyrektorów (kierowników) Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jamkach - Korzonku:
1945 rok Stanisław Rosiecki
1947 rok Stanisław Szychliński
1949 rok Władysław Stępniak
1955 rok Karol Gil
1958 rok Konstanty Kierat
1960 rok Dorota Kukuła
1963 rok Marian Siwy
1990 rok Andrzej Gębuś
2002 rok Elżbieta Wrońska

 

Uroczystość Nadania Sztandaru Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Korzonku
W dniu 11. czerwca 2010 roku, o godzinie 14.00 w SP im. Marii Konopnickiej odbyła się UROCZYSTOŚĆ NADANIA SZTANDARU SZKOLE.

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jamkach - Korzonku składa serdeczne podziękowanie fundatorom sztandaru, Radzie Rodziców, rodzicom uczniów i naszym przyjaciołom za pomoc w organizacji uroczystości nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jamkach-Korzonku. Ogromne podziękowania składam Kołu Gospodyń Wiejskich w Korzonku, które bezinteresownie przygotowało ciepły poczęstunek na tejże uroczystości.

Fundatorami sztandaru są: Rada Sołecka miejscowości Korzonek-Leśniaki, Agnieszka i Grzegorz Wolniccy, Sonia i Robert Sitowscy, Mirosława Foks i Czesław Gorzelak , Aneta i Asteniusz Myśliwcowie, Prezes Banku Spółdzielczego w Konopiskach Włodzimierz Cichoń, Proboszcz Parafii Konopiska Sławomir Kaczmarek, Małgorzata i Artur Blukaczowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Jamkach, Koło Gospodyń Wiejskich w Korzonku, Rada Sołecka miejscowości Jamki -Kowale, Mieszkańcy miejscowości Jamek ,Korzonka, Kowali, Leśniaków , Koło Gospodyń Wiejskich w Jamkach, Rada Rodziców SP w Jamkach - Korzonku, Dyrektor GZOKST i P w Konopiskach Dorota Skoczylas, Dyrektor SP w Jamkach - Korzonku Elżbieta Wrońska.

 

 

 

 

 

 

 

Jubileusz 70-lecia Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Jamkach - Korzonku

10. czerwca 2006 r. świętowaliśmy jubileusz 70-lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Jamkach - Korzonku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św., którą koncelebrował absolwent szkoły, proboszcz Parafii Rzejowice ks. Damian Leśniczek. W dalszej części uroczystości dyrektor szkoły p. Elżbieta Wrońska przypomniała historię powstania szkoły, wspomniała o tych, którzy zasłużyli się dla rozwoju tej placówki oświatowej oraz tych, którzy byli inicjatorami nadania szkole imienia Marii Konopnickiej. Po zakończeniu części oficjalnej można było wpisać się do kroniki, która jest skarbnicą ważnych wydarzeń i wspomnień. Była również okazja do obejrzenia wystawy prac plastycznych uczniów, absolwenta - nauczyciela tej szkoły p. A. Żukowa. Przez szacunek dla dla naszej patronki: Marii Konopnickiej uczniowie przygotowali przedstawienie oparte na motywach jej najsłynniejszej bajki:,, O krasnoludkach i sierotce Marysi". Przez chwilę szkoła zamieniła się w bajkowy świat rozśpiewanych i roztańczonych krasnoludków. Część artystyczną uświetnił występ KGW z Korzonka. Jubileuszowe obchody 70-lecia zakończyły się zabawą taneczną. Ten dzień był okazją do refleksji nad rozwojem, dokonaniami i osiągnięciami szkoły. Księga szkolnych sukcesów stanowi dumę i radość rodziców, nauczycieli i uczniów. Powstała dzięki wiedzy i wysokim umiejętnościom nauczycieli, którzy z ogromną ambicją i troską spełniali swoje zadania.

 

 

 

Gminne Dożynki

W dniu 29. sierpnia 2004 r. kolorowy korowód dożynkowy wyruszył z placu przy świetlicy w Korzonku na boisko sportowe Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Jamkach -Korzonku. Prowadziła go orkiestra dęta. W korowodzie uczestniczyły strażackie poczty sztandarowe, Koła Gospodyń Wiejskich niosące wieńce dożynkowe, pszczelarze z terenu Gminy Konopiska, przedstawiciele klubów sportowych oraz dziewczęta ubrane w białe, długie suknie, niosące wiązki owsa. Bryczką jechali starostowie dożynek: p. Emil Benduch i p. Beata Januszko, za bryczką szli zaproszeni goście z Wójtem Gminy Konopiska na czele. Po uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez proboszcza Parafii Konopiska ks. Sławomira Kaczmarka, Wójt Gminy Konopiska p. Jerzy Socha przyjął z rąk starostów chleb upieczony z tegorocznych zbiorów zboża. Uwagę zwracała piękna dekoracja dożynkowa wykonana przez panie z GOKi S-u oraz obficie zastawione stoły z przysmakami przygotowane przez panie z KGW. Imprezę uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jamkach - Korzonku, występy zespołów tanecznych Gminnego Ośrodka Kultury oraz występy Zespołu Śpiewaczego KGW. W dożynkach wzięli udział mieszkańcy z całej gminy. Do późnych godzin nocnych bawiono się przy muzyce zespołu.